Mesto PREŠOV

Saturday - 01. October 2022
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Cemjata – mestské kúpele

Rozsiahly lesný komplex, obklopujúci miesto bývalých mestských kúpeľov sa stal majetkom mesta už v prvej polovici 16. storočia. Odvtedy bol využívaný nielen ako zásobáreň stavebného a palivového dreva, ale aj ako zdroj minerálnej vody, ktorá sa do Prešova dopravovala vo veľkom množstve a aspoň sčasti nahrádzala nedostatok kvalitnej pitnej vody na jeho území.

V priebehu 19. storočia boli na Cemjate, okolo prameňa železitej vody vybudované mestské kúpele, ktoré sa postupne rozširovali vďaka investíciám viacerých nájomcov i osobitnej akciovej spoločnosti, ktorá ich prevádzkovala koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Napriek tomu, že tu boli vybudované viaceré kúpeľné domy, tančiareň, jedáleň a realizovaná aj parková úprava, kúpele neprerástli rámec miestnych kúpeľov a zostali výletným a rekreačným miestom pre Prešovčanov.

Areál je však dodnes cenný nielen kvôli niektorým objektom bývalých kúpeľov, ale aj pre prameň minerálnej vody a prírodné prostredie, ktoré v minulosti prilákalo každoročne nielen stovky miestnych obyvateľov, ale aj množstvo významných osobností.


Zverejnil: Jozef Mačo 11.5.2010 12:19
Aktualizoval: Jozef Mačo 10.12.2010 21:00 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.