Mesto PREŠOV

Saturday - 01. October 2022
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Mlynský potok s náhonom

V súčasnosti už iba pozostatok niekdajšieho viacúčelového vodného systému Prešova, ktorý sa v dĺžke niekoľkých kilometrov tiahol od starej hate nachádzajúcej sa na konci Sídliska III až k areálu Prešovskej univerzity.
Slúžil už od 13. storočia jednak na poháňanie dvoch mestských vodných mlynov ako vodná priekopa, ktorá sa v prípade ohrozenia mesta naplnila vodou a dopĺňala tak obranný systém mesta, ale v neskoršom období aj ako zdroj úžitkovej vody, ktorá sa z neho prostredníctvom unikátneho kolesa prečerpávala do mestských cisterien. V priebehu 19. storočia bol Mlynský jarok využívaný ako zdroj poháňajúci vodnú turbínu Prešovskej elektrárne (od roku 1894), zásoboval vodou mestské kúpalisko, viaceré mestské kúpele na Kúpeľnej ulici a v zimných mesiacoch slúžil ako zdroj vody na výrobu ľadovej plochy pre miestny Korčuliarsky spolok.
Napriek tomu, že súčasný stav predstavuje už len torzo niekdajšieho pozoruhodného vodného systému, zaslúži si nielen osobitnú pozornosť, ale predovšetkým našu ochranu.


Zverejnil: Jozef Mačo 13.12.2010 08:14
Aktualizoval: Jozef Mačo 13.12.2010 11:39 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.