Mesto PREŠOV

Saturday - 01. October 2022
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Gaštanová aleja Masarykovej ulice

Obojstranná stromová aleja vytvárajúca kompaktnú zelenú líniu dominuje temer celej Masarykovej ulici. Staré stromy pagaštanu konského (Aesculus hippocastanum) vysadené v pravidelnom rytme dokladujú historicky významnú udalosť v živote mesta i celého Šariša.

Po príchode prvej lokomotívy do Prešova v lete 1870 sa oslavujúci Prešovčania rozhodli vysadiť stromoradie po oboch stranách ulice vedúcej od železničnej stanice do centra mesta. Výber pagaštanu konského pre výsadbu nebol náhodný. Pagaštan – ľudovo gaštan – má prekrásnu vejárovitú a jemne riasnatú textúru, veľké zložené listy, výrazné a nápadné kvetenstvo, zaujímavé charakteristické plody, ale aj majestátny mäkko splývavý tvar koruny. Jeho biologické vlastnosti však zaostávajú za dokonalým estetickým výrazom. Je to drevina krátkoveká, náročná na pôdne podmienky, citlivá na nedostatok pôdneho kyslíka a vody. Staršie exempláre majú zvýšenú lámavosť dreva a v súčasnosti sú poškodzované predimenzovanou dopravou a aj kalamitným výskytom škodcov. Alejové stromy predčasne zostarli, nevhodné rezy v korunách a nedostatočná starostlivosť oslabila ich životaschopnosť. Začala sa jej komplexná obnova, staré a poškodené stromy postupne nahradia mladé jedince. V Prešove sa takto zachová neobvyklý odkaz prastarých otcov o postavení železnice.
Pagaštanová aleja na Masarykovej ulici je priestorovou kompozíciou, ktorá sa nedá ničím iným nahradiť. Obyvatelia mesta majú k stromoradiu nedefinovateľný emocionálny vzťah a navyše vo všetkých návštevníkoch mesta zanecháva nezabudnuteľnú spomienku.


Zverejnil: Jozef Mačo 13.12.2010 08:15
Aktualizoval: Jozef Mačo 13.12.2010 11:41 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.