Mesto PREŠOV

Tuesday - 03. October 2023
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Aleja Kmeťovho stromoradia

Kmeťovo stromoradie dokumentuje rozhodnutie mestskej rady zo 40. rokov 19. storočia, ktorá sa uzniesla na regulácii územného rozvoja mesta. Pre novú zástavbu boli určené plochy aj vo východnej časti za hradbami. Vznikla tu nová ulica – dnešná ulica Vajanského s domoradím.
Stará cesta, ktorou sa hradbami uzavreté stredoveké mesto obchádzalo z východnej strany, dostala v regulačnom pláne výnimočné postavenie. Stala sa promenádnou uličkou, o čom svedčí jej vtedajší názov Sétatér – voľne preložené prechádzková plocha. Do tohto obdobia je datovaná aj výsadba stromovej aleje z pagaštanu konského (Aesculus hippocastanum), lipy malolistej (Tilia cordata) a javora mliečneho (Acer platanoides).
V 30. rokoch 20. storočia niesla názov Komenského stromoradie, neskôr bola premenovaná na Kmeťovo stromoradie. Nesie meno po významnom slovenskom kňazovi Andrejovi Kmeťovi, ktorý koncom 19. storočia prostredníctvom edičnej činnosti popularizoval medzi ľudom rôzne vedné odbory, najviac vedy prírodné.
V súčasnosti je aleja najstaršou ucelenou sadovníckou kompozíciou na území mesta. Keďže sa jej minimálne dotkol atak dopravy, doposiaľ je prevažne pešou ulicou, dreviny sú v relatívne dobrom stave. Stromy boli v roku 2008 ošetrené a staticky zabezpečené a na miestach dávnejších asanácií sú dnes vysadené mladé lipy.


Zverejnil: Jozef Mačo 13.12.2010 08:16
Aktualizoval: Jozef Mačo 13.12.2010 11:43 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.