Mesto PREŠOV

Saturday - 01. October 2022
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Z činnosti mestskej polície (14. týždeň)

Z činnosti mestskej polície (14. týždeň)

     Na úvod trochu histórie:
     Neptúnova fontána v centre nášho mesta je jedinou zachovanou pôvodnou mestskou cisternou. Pred postavením vodovodu slúžilo občanom ako rezervoár úžitkovej vody desať podobných cisterien. Súsošie Neptúna dal postaviť na začiatku 19. storočia židovský obchodník Marek Holländer ako výraz vďaky za to, že mu mestská rada dovolila usadiť sa a podnikať v Prešove. Autorom sochy Neptúna s trojzubcom, obklopeného morskými živočíchmi, je košický kamenár a sochár Vincent Staviarsky (1784-1847), ktorý súsošie ukončil v r. 1826.
     Pravdepodobne rodné mesto autora súsošia inšpirovalo mladíka z Košíc na myšlienku preniesť celé súsošie do svojho mesta ako pripomienku na ich rodáka. Myšlienka tu bola, ostávalo už len dotiahnuť detaily presťahovania súsošia. Samozrejme, že pred takouto náročnou operáciou je potrebné sa posilniť – no posilňovanie sa minulo účinkom a skôr síl ubralo ako pridalo. Preto sa rozhodol, že milého Neptúna presťahuje po kúskoch a celkom sa mu pozdával jeho trojzubec. Už aj preto, aby ním Neptún tým Prešovčanom nevytváral žiadne vodné plochy a navyše - nie je ťažký a celkom skladný. Čo by to bolo za lokálpatriota, keby jeho myšlienka a čin hodný zápisu do kroník unikli pozornosti Prešovčanov. Preto s ním začal pobehovať a už samotný pocit z veľkoleposti trojzubca mu dodával presvedčenie o správnosti jeho myšlienky.
     Z jeho životného omylu ho vyviedli naši príslušníci, ktorí sa k nemu ponáhľali, aby si nedajbože s tým trojzubcom niekde nepichol. No a mal čo vysvetľovať. Na tento poľutovania hodný čin sa prišlo prostredníctvom kamerového systému. V súčasnej dobe už trojzubec znova drží starorímsky boh mora a vôd vo svojej fontáne.

     A bola to pecka. Fanúšikovia kapiel Helloween a Stratovarius sa dočkali. Vystúpenie skupín v mestskej hale ich dvíhalo ak nie zo zeme, tak zo stoličiek určite. Náš operačný príslušník sa však v skorých ranných hodinách pravdepodobne stretol s nevysvetliteľným javom samovoľného dvihnutia zo zeme až na terasu mestskej haly. Takýto jav mu totiž popísala mladá fanúšička v telefóne s veľmi jednoduchým dodatkom – je jej strašná zima a z tej terasy sa nevie dostať, lebo je tam zamknutá. Kolega však usúdil, že lepšie ako volať agentov Muldera a Scully–ovú z AKTOV X, je len predsa lepšie zavolať kolegov z Hasičského a záchranného zboru v Prešove, ktorí si so záhadou precitnutia na terase veľa starosti nerobili a milú fanúšičku dali dole pomocou rebríka. Čo na záver? Keď mladé dievča vyrastie bude mať pre svoje deti o jednu historku viac.

     V minulom príspevku sme konštatovali, že príchod jari povyťahoval do ulíc aj vyznávačov vonkajšieho konzumovania alkoholických nápojov. Môžeme smelo povedať, čím teplejšie tým ich je viac. Preto aj činnosť našich príslušníkov sa zameriavala na kontrolu dodržiavania zákazu takého spôsobu konzumácie alkoholu. Úspešne a určite nepoľavíme. A tento týždeň naše oznámenia opätovne zamestnávali kolegov z rýchlej zdravotnej pomoci. V piatich prípadoch bola potrebná ich pomoc pri ošetrení zranených osôb.

     No človek nie je živý len zo zbierania negatívnych informácií. Medzi kladné môžeme zaradiť naše preventívne aktivity. Radi sme prijali pozvanie zo ZŠ Sibírska, kde sme malým družinárom prezentovali činnosť mestskej polície. Pri tomto nám pomáhal aj štvornohý kolega Cézar, ktorý mal snáď najväčší úspech a tento si aj patrične v spoločnosti detí užíval.


Zverejnil: Slavomír Pavelka 14.4.2011 11:01
Aktualizoval: Admin 19.1.2012 14:59 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.