Mesto PREŠOV

Sunday - 02. October 2022
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Z činnosti mestskej polície (19. týždeň)

     A sme tu opäť aj v tomto týždni. Tento týždeň bol v oblasti dodržiavania verejného poriadku celkom pokojný. Samozrejme, ak nerátame konzumáciu alkoholických nápojov na verejných priestranstvách. Konzumovali muži, ženy, mladí, starí, mladiství aj maloletí. Už to asi patrí ku koloritu nášho mesta. Naši príslušníci sa každodenne stretávajú počas výkonu hliadkovej činnosti s týmto druhom „likvidovania“ alkoholických nápojov a  samozrejme nepoľavujú v riešení takýchto bojovníkov. Musíme priznať, že alkohol v prijateľnej miere má aj svoje pozitíva – upozorňujem, že až od 18 roku veku života – aj keď niektorí by s ochutnávkou alkoholických nápojov nemali začať vôbec. Avšak pozor! Pri väčšom množstve vypitého alkoholu sa môžu dostaviť aj halucinácie. To sa pravdepodobne stalo jednému mladistvému šuhajovi, ktorý okrem toho, že nepil s rozumom od 18 roku, sa mu na Metodovej ulici zjavila jedna z najväčších námorných lodí QUEEN MARY 2. A takáto udalosť v Prešove sa nezaobíde bez dodatočného krstu tejto lode. Preto sa rozhodol, že s dopitou fľašou od alkoholického moku ju pokrstí po vzore osôb z aristokratických kruhov. Takže loď videl, fľaša bola, tak poďme – začal on túto fľašu hádzať o bok fiktívnej lode, kým sa nerozbila – tá fľaša. Bohužiaľ z lode sa vykľula historická budova a hneď pri nej sa objavili naši príslušníci. Títo nášmu milému šuhajovi vysvetlili, že pri ňom nie je žiadna loď a oni nie sú lodní dôstojníci, ale mestskí policajti a stoja spolu s ním pri budove - a šuhaj mal po slávnostnej chvíli. Do budúcna pre mladistvých halucinujúcich šuhajov – Slovensko na svojom území nemá žiadne more a pokiaľ viem, už ani námorne lode.        

     S požitím alkoholických nápojov má veľa spoločného aj dosť medializovaná udalosť dopravnej nehody pri hoteli DUKLA, pri ktorej padol za obeť nie len semafor. To, že alkohol za volant nepatrí je už notorický známe a každý za triezva tento zákaz aj tak vníma. Bohužiaľ požitím alkoholu sa snáď u niektorých vypína poistka zdravého úsudku a veselo sa jazdí. Naša hliadka bok po boku zo zdravotnou záchrannou službou bola na mieste tejto dopravnej nehody prvá a vykonala potrebné úkony na ochranu života, zdravia a majetku. Je smutné, že alkohol stále asistuje pri dopravných nehodách. Čo dodať, snáď len to, že našťastie tentoraz to odniesol len semafor. Dúfam, že na budúce to nebude žiadne dieťa. Treba sa zamyslieť aj nad faktom „keby“ sa takáto udalosť stala cez dopravnú špičku..., lebo v tom čase cez priechod pre chodcov prechádza veľa ľudí !       

     Pouličný predaj bez povolenia – kapitola sama o sebe. Mladý pán, pani, nekúpice vońavku? Táto otázka znie v tomto období dosť často. Na neochotu si niečo kúpiť doplatil starší pán, ktorý po niekoľkonásobnom upozornení takéhoto predavača, že nemá záujem, mu tento nastriekal do očí neznámu látku. Pravdepodobne  tento čin bude mať pre staršieho pána aj ďalšie zdravotné komplikácie. Čo nás zaráža je skutočnosť, že až do príchodu našej hliadky, ktorá bola na miesto vyslaná na základe anonymného oznámenia, mu NIKTO nepomohol. Na mieste sa pritom nachádzalo  26 osôb, ktorí boli v blízkosti incidentu. Vďaka aspoň neznámemu, ktorý zavolal na mestskú políciu. Možno, ak by niekto zavolal rýchlu zdravotnú pomoc okamžite, tak by tento pán nemusel mať pravdepodobne trvalé následky. No čo ťa nepáli, nehas! Samozrejme, že po páchateľovi tohto hanebného skutku sa intenzívne pátra a to aj za pomoci identifikačných údajov z kamier kamerového systému mesta. Apelujeme týmto na občanov, aby nám takýchto pouličných predavačov oznámili na bezplatnú linku 159.     

     Osobná skúsenosť z nedele počas obeda, kedy môjho motorového tátoša chcel pripraviť o kryt ventilu kolesa mladý 10 ročný šuhaj, má núti Vám pripomenúť: rodičia viete, kde sú Vaše deti a čo robia? Chlapca som po dolapení poučil - čo urobil a prečo sa to nemá. Ten mi sľuboval, že to už nikdy neurobí. Ruku na srdce, koľkí z nás tak už sľubovali. Takže lepšia je prevencia, ako neskôr plač nad rozliatym mliekom. A verte, chlapček plakal a plakal. Slzičky si utrel až mojou papierovou vreckovkou. Ale treba veriť, že to bola jeho prvá a dúfam aj posledná krádež.

     Väčšina z nás si pamätá slogan Františka Stromokocúra z populárneho sitcomu, v ktorom propagoval záchranu stromov tým, že nie práve najlepšie sa budete správať k bobrom. Naši príslušníci však poznajú aj iný slogan – Daruj krv, zachrániš život! Záchranu života máme danú zákonom, avšak veľa mojich kolegov tak robí aj dobrovoľne, vo svojom voľnom čase bez nároku na odmenu a to dobrovoľným darovaním krvi. Jedným z kolegov, ktorému za tento prejav uvedomelosti a humanizmu udelil ÚZEMNÝ SPOLOK ČERVENÉHO KRÍŽA diamantovú plaketu prof. MUDr. Jána JÁNSKEHO je Stanislav ŠTOFKO. Svojim príkladným postojom preukázal, že darovanie krvi pokladá za vec cti a morálnu povinnosť zdravého občana k chorým spoluobčanom a je príkladom pre ostatných. Stano ďakujeme! 


Zverejnil: Slavomír Pavelka 18.5.2011 08:56
Aktualizoval: Admin 19.1.2012 14:58 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.