Z činnosti mestskej polície (20. týždeň)

     V minulom príspevku som konštatoval, že sledovaný týždeň (rozumej 19. týždeň) bol v oblasti dodržiavania verejného poriadku celkom pokojný. Pravdepodobne som to zariekol. V tomto týždni sa toho udialo „celkom“ habadej.

     Kde začať – snáď tradične – konzumáciou alkoholu na verejnom priestranstve. Jeden z prípadov sme zaznamenali na základe oznámenia neznámeho občana, ktorý sa sťažoval na rušenie nočného pokoja skupinou mladých ľudí. Po preverení oznámenej skutočnosti na mieste naši príslušníci zistili, že nočný pokoj bol rušený skupinou siedmich mladistvých, z ktorých traja „nafúkali“. Udalosť sa stala o 2.22 h. a skupina týchto mladých bola vychystaná na výlet do Poľska. Asi podľa hesla - nespím ja, nebudú ani druhí, si takto krátili čas do odchodu a namiesto KINEDRILU proti nevoľnosti v autobuse si logli iného lieku. Neviem či im potom bolo nevoľno, ale určite mali cestou o čom rozmýšľať.

     Hádky, hádky a znova hádky. Pokiaľ sa riešia s chladnou a triezvou hlavou, určite sa nájde kompromis, ktorý uspokojí hádajúce sa strany. V prípade, že dochádzajú slovné argumenty, môžu horúce hlavy siahnuť aj k radikálnejším riešeniam sporov. To sa udialo na jednej zo zastávok MHD na sídlisku Sekčov, kde k slovnej argumentácii sa použil aj nôž. Nanešťastie nedošlo len k demonštratívnemu presviedčaniu, ale aj k reznej rane na ruke u jednej zo zúčastnených sa hádajúcich osôb. Čo bolo predmetom hádky mi známe nie je, viem však, že tento incident bude mať inú dohru, ako len vytriezvenie. Naša hliadka promptne zabezpečila ošetrenie poškodeného a vec zdokumentovala na ďalšie riešenie.  Nenadarmo sa hovorí – nehádajte sa v kuchyni - ja pridávam, ani na zastávkach MHD, najmä, ak máte pri sebe nôž.

     Ďalší prípad z dielne majstra alkoholu sme zaznamenali taktiež na sídlisku Sekčov, kde moji kolegovia zaistili mladého muža pod vplyvom alkoholu. To že bol pod vplyvom alkoholu nebola až taká tragédia – tragédiou bola skutočnosť, že strieľal zo vzduchovej zbrane po lampe verejného osvetlenia. Domnievam sa, že tá lampa mu asi svietila do izby, alebo sa stotožnil s hrdinami  MAYOVIEK. Môžeme byť radi, že nepoužil opakovačku Old Shatterhand-a. To by už však bola poriadna tragédia, najmä v spojení s alkoholom.

     Podotýkam – zbrane akéhokoľvek druhu nepatria v žiadnom prípade do rúk ľuďom, ktorí ........................ (poznámka: text namiesto čiarok si každý čitateľ doplní sám – to je tá interaktivita tohto príspevku).  

     Medzi činnosti mestskej polície patrí aj odchyt túlavých zvierat, kde moji vyškolení kolegovia túto službu zabezpečujú nepretržite 24 hodín. V tomto týždni sme mali pocit, že si môžeme založiť mini ZOO. Roj včiel, škrečkovia na ulici, lastovičky v bytoch, mladé líšky a srnky. No pokiaľ to nie je krokodíl a nejaké exotické plazy, tak to ujde. Všetko skončilo šťastne, až na mladé líšky a srnky, ktoré musí odchytiť príslušný poľovný zväz. Verím však, že líščata a srnky sú už vo svojom prostredí a nie tam, kde nepatria ani omylom – na sídliská.     

     V policajnej práci sa nájde veľa momentov, kedy si poviete – áno má to zmysel.  Jedným z takýchto momentov je, keď najmenším vysvetľujete čo robí taký policajt a čo je to polícia. Rozžiarené očká, úsmevy a predháňanie sa, kto keď vyrastie bude policajt, sme zažili v materskej škôlke na Ul. Ďumbierska. No ktovie – možno že raz z nich budú policajti. Najväčší úspech však znova zožal náš policajný kolega - pes CÉZAR.

 

Aktualizoval: Admin 19.1.2012 14:57
presov.vadium.sk