Mesto PREŠOV

Saturday - 13. August 2022
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Z činnosti mestskej polície (41. týždeň)

     Vedenie mestskej polície informuje:

     41. týždeň nebol ničím výnimočným. Dá sa povedať, že ako prišiel, tak aj odišiel. Nepriaznivé počasie sa podpísalo na skutočnosti, že sme museli odvolať preventívne zamestnania pre deti predškolského veku a preložiť ich na iný termín. Nepriaznivé počasie sa podpísalo asi aj pod letargiu potencionálných páchateľov negatívnych konaní. Pravdepodobne mali depresiu a tak sa im nechcelo unúvať mestských policajtov.

     Príslušníci mestskej polície sa v tomto týždni venovali plneniu svojich základných úloh a povinnosti. Hlavne dbali na dodržiavanie parkovacej a dopravnej disciplíny v meste, doručovaniu písomnosti občanom, ktorí neboli zastihnutí, resp. si svoje písomnosti doručené zo súdov a polícii nepreberajú (aj to patrí medzi činnosti príslušníkov mestskej polície), riešeniu susedských sporov a riešeniu rušenia nočného pokoja.

      K dopravnej disciplíne sa trochu vrátime. Rešpektovanie dopravných značiek a zariadení je pre niektorých vodičov takpovediac „španielska dedina“. Nečudujeme sa vodičom, najmä starším, ktorí sú „cezpoľní“ a samotnú jazdu do nášho mesta považujú za neskutočný horor a spôsobuje im to bezsennú noc pred dňom „D“, kedy idú do mesta zo svojho pokojného domova, kde auto prejde raz za deň a aj to len susedove, kedy ho vytiahne von z garáže. Sme zhrození z domácich vodičov, ktorí majú miestnu znalosť o dopravnej situácii v meste, o uliciach, o jazdných pruhoch, vedia, kedy a kde sa majú zaradiť, aby mohli včas odbočiť, vedia, kde môžu parkovať a kde nie, kde je to zadarmo a kde sa musí zaplatiť a aj napriek tomu neochotne dávaju prednosť chodcom, ktorí už vstúpili na priechod pre chodcov, neochotne sa „púšťajú“ v dopravnej zápche a robia si iné „šoférske prieky“. Nehovoriac už o tom, keď za volantom sedí žena a ešte k tomu blondína. Mnohokrát vezieme v autách svoje ratolesti. Neverili by ste aké sú všímavé. Koľko percent rodičov vysvetľuje svojim deťom základné pravidlá, koľko percent rodičov za volantom nenadáva, dáva príklad tolerancie a slušnosti. Kto to vie? Dnes sa slušnosť nenosí, dnes je v kurze auto silnejšie, väčšie a hlavne modernejšie – pomaly ako v Indii.
     A práve naopak, slušnosť v cestnej premávke by mala byť v povinnej výbave nie auta, ale vodiča. Od dopravnej disciplíny je len krôčik k parkovacej disciplíne. Konzumná doba prináša aj nervozitu. Najmä, ak prídeme k vozidlu a na aute, teda na jeho kolese je také malé, žlté a nedá sa s tým pohnúť, teda ľudovo povedané „papuča“. Koľko zlosti, o koľko zvýšený tlak, koľko daní zrazu človek platí? A príde mestský policajt. To on za všetko môže, veď len na minútu sme odskočili, len tuto za roh a pri návrate späť – hľa papuča na kolese. Nie mestský policajt, ten si vykonáva len svoju prácu, my sami si za to môžeme, že nerešpektujeme dopravné značenia a dopravné zariadenia. Najhoršie je vtedy, ak prídeme na miesto, kde sme zaparkovali a auto tam nie je. Prvotnú radosť, keď sa dozvieme, že auto nie je ukradnuté, ale len „odtiahnuté“ vystrieda okamžitá zlosť, ktorá po tom, ako sa dozvieme, koľko treba zaplatiť prerastá do stavov, pri ktorých v iných prípadoch je volaná rýchla zdravotná pomoc.
     Koľko starosti by sme si ušetrili, o koľko hnevu by sme prišli, keby sme len dodržiavali to, čo sa dodržiavať má. Samozrejme, že nie všetci vodiči sú neslušní a nahnevaní. Našťastie je ich „zatiaľ“ väčšina. Vedia pochopiť, že niečo porušili, vedia byť slušný a vedia si vážiť prácu aj tých druhých.

     V ďalšom týždni Vám prajeme veľa osobných a pracovných úspechov.

 


                                                                                               Vaša mestská polícia.


Zverejnil: Slavomír Pavelka 17.10.2011 11:41
Aktualizoval: Admin 19.1.2012 14:16 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.