Mesto PREŠOV

Saturday - 13. August 2022
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Z činnosti mestskej polície (42. týždeň)

    Vedenie mestskej polície informuje:

     Tento týždeň sa niesol v znamení poškodzovania majetku a násilnosti. Teda stručne:

     Dňa 19.10.2011 na Ul. Švábskej naša hliadka zistila poškodenie motorového vozidla, na ktorom bolo rozbité sklo na dverách vodiča a poškodené dvere. Táto udalosť bola oznámená kolegom z policajného zboru a majiteľovi vozidla. V ten istý deň bolo na vysunutom pracovisku MsP Sekčov podané osobné oznámenie vo veci krádeže peňaženky a osobných dokladov. Vec bola okamžite oznámená kolegom z policajného zboru.
     Dňa 17.10.2011 bola na základe telefonického oznámenia nájdená žena v pivničných priestoroch bytového domu na Ul. Tarasa Ševčenka, ktorá údajne, podľa jej vyjadrenia bola znásilnená. Vec prevzali kolegovia z policajného zboru. Dňa 19.10.2011 bola poskytovaná prvá pomoc mužovi v bezvedomí na Ul. Bernolákovej a to až do príchodu rýchlej zdravotnej pomoci. Rýchla zdravotná pomoc bola volaná aj dňa 21.10.2011 na Ul. Baštovú, kde naša hliadka našla muža ležiaceho na zemi s krvavým poranením. Tri dni predtým asistovala rýchla zdravotná pomoc aj pri mužovi na Ul. Tomašíkovej, ktorý ležal v pivničných priestoroch a nemohol sa postaviť. Na Ul. Volgogradskej dňa 20.10.2011 sa do jedného z bytov dobíjala žena, bývala družka majiteľa bytu. Tu našťastie nebola potrebná pomoc kolegov z rýchlej zdravotnej pomoci.
     Teda preto konštatujeme, že to bol týždeň v znamení poškodzovania majetku a násilnosti.

     Prichádza počasie, ktoré nie je síce ako „ruská zima“, ale zima to je. Množia sa prípady, kedy bezprízorné osoby vyhľadávajú ani nie tak pomoc charity, ako skôr neuzamknuté bytové vchody, pivničné priestory a iné priestory na zloženie „hlavy“, vo väčšine prípadov „opitých hláv“ . Množia sa sťažnosti od občanov, ktoré samozrejme riešime. Lenže riešenie je ako z dažďa pod odkvap. Z miesta, kde nemá čo robiť sa takáto osoba vykáže a kde skončí po odchode hliadky mestskej polície? Odpoveď asi každý pozná. Na inom mieste, kde taktiež nemá čo robiť. Obávame sa, že táto doba prinesie ešte viac osôb, ktoré skončia podobne.

     Alkohol sa tento týždeň tiež vyšplhal v rebríčku negatívnych konaní na popredné miesta. Okrem zistených porušení zákazu konzumácie alkoholických nápojov na verejnom priestranstve najviac zarezonoval prípad dvoch mladistvých dievčat, u ktorých skúška na zistenie alkoholu v dychu bola pozitívna. Zakázané najviac chutí, ale niekedy aj pykať prinúti.

     Blíži sa sviatok všetkých svätých a pamiatka zosnulých. Na Slovensku má úcta k mŕtvym, návšteva hrobov príbuzných v dňoch 1. a 2. novembra veľmi dávnu tradíciu, ktorá sa udržala dodnes. Veriaci a ostatní obyvatelia prichádzajú na cintoríny, aby zapálením sviečok či kahancov a položením kytíc a vencov k hrobom spomínali na svojich zosnulých. Táto úcta aj na Slovensku vychádza z pradávnej slovanskej tradície jesenných pohanských sviatkov. Príchod duší zosnulých súvisel aj s blížiacou sa zimou. V európskej tradícii sa aj na Slovensku preniesol do kresťanského kalendára. Tento sviatok by mal byť našou spomienkou na blízkych, ktorí odišli z našich radov. Spomienkou na nich im vzdávame úctu za všetko, čo pre nás v živote vykonali a zároveň zostávajú v našom srdci žiť naďalej.             
     Spomíname to preto, lebo aj pri takýchto príležitostiach sa nájdu ľudia, ktorí sú schopní okradnúť blížneho svojho. Vyzývame občanov, aby pri návšteve cintorínov nemali pri sebe väčšie finančné sumy, cennosti a iné veci, ktoré môžu zadať príčinu okradnutia, resp. krádeže. To platí najmä pre starších spoluobčanov. Taktiež vyzývame občanov – vodičov, aby boli tolerantní v okolí cintorínov. Ako po iné roky, tak aj v tento rok sa predpokladá množstvo motorových vozidiel, zvýšený pohyb ľudí a s tým spojené problémy v dopravnej a parkovacej disciplíne. Samozrejme, mestská polícia príjme preventívne opatrenia, ale to samotné je na nás ľuďoch. Mali by sme sa správať tak, aby sme si pamiatku našich zosnulých pripomenuli s úctou a náležitou pietou, ktorá nebude sprevádzaná nepríjemnými prekvapeniami, resp. nervozitou.      

     V ďalšom týždni Vám prajeme veľa osobných a pracovných úspechov.             


                                                                                                      Vaša mestská polícia.


Zverejnil: Slavomír Pavelka 24.10.2011 14:28
Aktualizoval: Admin 19.1.2012 14:16 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.