Mesto PREŠOV

Friday - 12. August 2022
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

„Warchalovci“ v Prešove po 26 rokoch!

Občianske združenie ARTIS pripravilo mimoriadny jarný koncert, ktorý sa uskutoční 12. mája 2016 o 19.00 h v Evanjelickom kostole Svätej Trojice, Hlavná 143, Prešov, na ktorý Vás srdečne pozýva. Slovenský komorný orchester – „Warchalovci“ sa v Prešove predstaví po 26 rokoch!

PROGRAM: Malá nočná hudba W. A. Mozarta, Serenáda E dur op. 22 A. Dvořáka, prezentácia z diel dvoch slovenských hudobných skladateľov – Iris Szeghy a Dušana Martinčeka, ktorých okrúhle jubileá si pripomíname v tomto roku a svetovej premiéry skladby Antona Petríka, skladateľa taktiež spätého s prešovským regiónom.

Slovenský komorný orchester vznikol v roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie a pri jeho zrode stál vynikajúci huslista Bohdan Warchal (1930–2000). Od svojho založenia bol jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Pod vedením majstra Warchala sa sformoval na popredného predstaviteľa slovenského interpretačného umenia v zahraničí.

Slovenský komorný orchester účinkoval na významných hudobných festivaloch – Festival de Musique de Strasbourg, Salzburger Festspiele, Festival de Musique Montreux-Vevey, Budapest Zenei Hetek, Strieborná lýra v Petrohrade, Pražská jar, Janáčkův máj, Bratislavské hudobné slávnosti, Košická hudobná jar a i. Uskutočnil koncerty na prestížnych svetových pódiách v Európe, Severnej a Južnej Amerike, Austrálii a Ázii. Spolupracovali s ním významní interpreti – Vladimir Spivakov, Tabea Zimmermann, Miklós Perényi, Anne-Sophie Mutter, Cyprien Katsaris, Jean-Pierre Rampal, Michala Petri, Heinz Hollinger, Peter Schreier, François Leleux, František Herman, Bernard Soustrot, Guy Touvron a i. Pre domáce a zahraničné nahrávacie spoločnosti súbor nahral vyše 100 titulov hudby rôznych štýlových období.

Bohdan Warchal viedol orchester celých 40 rokov. V r. 2001 sa stal jeho nástupcom Ewald Danel, pod ktorého umeleckým vedením sa tento koncert uskutoční.

Viac informácií je možné nájsť na www.artis-oz.sk.


Zverejnil: Milan Grejták 9.5.2016 16:57
tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.