Mesto PREŠOV

Monday - 08. March 2021
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Aktivity DC Družba

Seniori v dennom centre Družba sa riadia heslom, resp. myšlienkou dňa – ráno vstávať s myšlienkou, aká je to výsada byť nažive, myslieť, radovať sa, milovať. A aj celá činnosť denného centra je zameraná pre radosť, pre vytváranie priateľstva, pre pomáhanie si navzájom a najmä preto, aby sa seniori necítili osamel.

DC registruje 128 členov, z toho 99 žien a 29 mužov. Musíme skonštatovať, že mužom sa nejako do DC nechce, alebo nemôžu alebo……. a tak radi by sme ich medzi sebou privítali. Čakajú na nich športové podujatia, kultúrne podujatia, rôzne spoločenské podujatia a mnoho iných aktivít.

V tomto roku samospráva DC pripravila fašiangovú zábavu, valentinské posedenie, vystúpenie speváckej skupiny Radosť na pešej zóne ako bolo fašiangovanie. Zhodnotenie činnosti za rok 2015 sa nieslo v duchu osláv MDŽ s bohatým programom.

Autorské čítanie básní od Ing. Jana Krupu prinieslo pre členov nové poznania, nové zistenia, čo autor myslel a čo ho viedlo k napísaniu tak prekrásnych básni. Sám život nám píše dej a niekedy to môžeme ovplyvniť a niekedy sa to nedá. Je to výpoveď samotného autora, aké jednotlivé etapy života prežil. Seniori to všetko prežívali spolu s autorom a vyslovili túžbu po opätovnom stretnutí, čo sa aj udialo na „Deň otvorených dverí“.

Deň otvorených dverí v DC sa niesol v duchu veselosti, spevu, vedomostnej súťaže a výstavy obrazov od významnej osobnosti pána Jána Čandu, ktorý získal v roku 2014 ocenenie za svoj celoživotný prínos v oblasti kultúry.

Veľkonočný bowlingový turnaj pre všetky DC v meste Prešov ukázal, že seniori majú radi šport a pohybom prispievajú k zdraviu a v neposlednej miere aj k dobrým medziľudským vzťahom. Prijali sme zásadu, že usporiadateľom na rok 2017 sa stane víťazné družstvo a tým sa stálo DC Jiráskova.

V máji – v mesiaci lásky sme si uctili naše seniorky, mamky, babky a prababičky na Deň matiek spevom, dobrými vtipmi a musím poukázať, že naši členovia majú ako sa hovorí aj básnické črievko, ktoré previedli priamo na tomto podujatí. Už teraz sa tešíme na ďalšiu akciu, kde budú môcť svoj talent prejaviť. Pri tejto krásnej akcii mi nedá pripomenúť aj charitatívnu akciu „ Červený nos“ kde sme vyzbierali finančné prostriedky a zaslali sme ich občianskemu združeniu. Týmto ľudským činom sme chceli prispieť k radosti malých detí, ktoré bojujú so zákernou chorobou.

Naši seniori radi chodia aj na seniorské pobyty a ten prvý absolvovali v krásnej prírode na Liptove a vrátili sa s novými priateľstvami, novými poznatkami ale aj novými silami do ďalších akcii. Druhý pobyt pripravujeme v mesiaci októbri.

Dňa 15.6. relaxovalo 25 členov denného centra na termálnom kúpalisku vo Vrbove. Spievalo sa nielen v autobuse ale aj vo vode.

V krajskom múzeu 24.6. sme si spomenuli aj na nášho bývalého člena Ing. Viliama Falatu, kde sa konala výstava jeho diel a naša hudobná skupina mu pri tejto príležitosti poslala pozdrav vo forme piesni, ktoré mal tak rád do nebíčka.


Úžasnú myšlienku nám predstavuje projekt „ Starší mladším a naopak „ kde realizujú spoločné aktivity žiaci základných škôl a seniori. Cieľom projektu je ukázať žiakom ako žijú seniori a zároveň pre detí resp. žiakov učiť ako prejavovať úctu k starším. Toto podujatie sa uskutočnilo v júni a športovali seniori a žiaci v zmiešaných družstvách. Nechýbal dravý, ale korektný súboj medzi jednotlivými družstvami v disciplínach – kop na bránu, hod granátom, fotbal a posúvanie lopty palicou pomedzi prekážky do cieľa. Víťazom boli všetci a všetci neskrývali z tejto akcie radosť a tešia sa na ďalšie spoločné aktivity.

Naši členovia si v horúcich dňoch radi zaplávajú a zrelaxujú a tak spolu s členmi z DC Jiráskova 29.6. navštívia termálne kúpalisko Sárospatak.

Nedá mi aby som nespomenula aj 26 člennú spevácku skupinu Radosť, ktorá už podľa názvu, rozdáva radosť pri všetkých vystúpeniach. Spomeniem aj mužskú spevácku skupinu, ktorá nás rozveselila spevom na Deň matiek, MDŽ a pri iných príležitostiach.

Denné centrum poskytuje svoje služby každý deň od 13.oo hod do 16.30 hod. V tomto čase sa vykonávajú ďalšie aktivity a to čítanie časopisov, rôzne spoločenské hry, nácvik nových piesni. Nechýba ani sociálne a právne poradenstvo.

V DC sa snažíme poukázať na veľa krásnych vecí a javov, ktoré máme šancu každý deň nanovo objavovať a tešiť sa z nich. Lebo ak si dokážeme aj malé veci vychutnávať, naše dni budú krajšie a bohatšie a o to nám v dennom centre ide.


Autorka:

JUDr. Anna Hrustičová
vedúca DC Družba
V Prešove dňa 22.6.2016


Zverejnil: Jana Zakarovska 29.6.2016 09:35
tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.