Mesto PREŠOV

Monday - 26. September 2022
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Projekt Mladý fotograf zaujal tisícky detí

Voľnočasová aktivita žiakov experimentujúcich s fotografiou a fotoaparátom prerástla vo fascinujúci projekt. Fotografický krúžok vznikol v roku 2004 v Sabinove a o dva roky neskôr pod názvom foto-poznávací krúžok zaujal (aj) prešovských školákov. Projekt Mladý fotograf s dvanásťročnou tradíciou má za sebou stovky aktivít, tisícky účastníkov a môže sa pýšiť množstvom mladých odchovancov, ktorých práca je ocenená ako na Slovensku, tak aj v zahraničí.

Jeden digitálny fotoaparát a štyridsať členov fotokrúžku, to boli začiatky mladých fotografov. Tie začali na základnej škole na Komenského ulici v Sabinove. Počas dvojročného pôsobenia v Sabinove sa počet mladých fotografov vyšplhal takmer ku stovke. Zásluhou vedenia školy a rodičov žiakov sa rozrástla fotografická technika a uskutočnili sa víkendové fotografovania žiakov v prírode za účelom spoznávania východného Slovenska. 

Po dvoch úspešných rokoch začíname novú etapu plnú aktivít, tentokrát v Prešove. Už pod názvom foto-poznávací krúžok fotografujú mladí fotografi zo základných škôl na Šmeralovej a Lesníckej ulici. Začína sa jedinečná (nami vytvorená) celoslovenská internetová súťaž Fotografia očami detí. Výlety, fotografické víkendy, besedy s fotografmi, ale aj výstavy nami vytvorených fotografií prebúdzajú nejedno oko mladých i starších, laikov i profesionálov. Žiakov zaujmú výlety do blízkeho okolia (Jarabina, Stará Ľubovňa, Vyšné Ružbachy, Solivar, Lipovce, Drienica, Sigord), ale aj vzdialenejšej Bratislavy. Veľkou podporou je stretnutie mladých fotografov s Jurajom Jakubiskom, či nakrúcanie reportáže pre televíziu. 

Od roku 2010 je projekt mladých fotografov určený žiakom základných škôl a stredných škôl. Projekt Mladý fotograf je súčasťou aktivít Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove. K rôznym regionálnym projektom pribudnú aktivity celoslovenského charakteru. Internetová súťaž Fotografia očami detí, fotosúťaž spojená s výstavou Moja škola, moja trieda, projekt My sme tu doma zameraný na spoznávanie mesta Prešov, projekt Cesta z mesta, každoročné výlety do Bratislavy, neskôr aj Olomouca, Prahy a Štrasburgu. Leto spestrujú fotografické súťaže zamerané na dovolenky mladých fotografov a tzv. FOD campy určené nádejným fotografom. Nechýbajú poznávacie víkendové výlety a napokon aj vlastné projekty. Jedným z nich bol projekt Spoznávame Vysoké Tatry, prostredníctvom ktorého sme strávili desať víkendov v Tatrách. Výletov sa zúčastňujú aj rodičia detí, čo obohatí naše aktivity. Obľúbenými sa stanú športové víkendy i netradičné športy, ktoré zaujmú. 

O projekte Mladý fotograf sa učia aj žiaci základných škôl. V učebnici slovenského jazyka pre 8. ročník základnej školy a 3. ročník gymnázií s osemročným štúdiom nájdete v učebnom texte úlohy súvisiace s projektom mladých fotografov a odkaz na portál mladých fotografov. 

Od roku 2015 je projekt súčasťou celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným. Prichádzame s novým projektom Výlety za „päťku“, Spoznávame Prešovský kraj a záujem o aktivity stúpa rok čo rok. Podporujeme mladých fotografov, organizujeme poznávacie výlety, projekty, športové víkendy, fotografické súťaže, workshopy, podporujeme Klub nadaných detí Prešov, Logické sústredenie nadaných žiakov a mnohé ďalšie akcie. 

Dvanásťročné pôsobenie projektu mladých fotografov zaujalo množstvo žiakov základných i stredných škôl. Teší nás záujem, napĺňa odhodlanie bývalých našich členov (dnes už dospelých ľudí), ktorí pomáhajú a navštevujú naše akcie doteraz. Mnohí z nich sú už pokročilými amatérskymi fotografmi, ale aj profesionálmi. Sú autormi nádherných fotografií, hudobných klipov i fotografmi vystavujúcimi svoje diela po celom Slovensku. 

Text: Mgr. Ľuboš Lukáč
Foto: Archív Mladyfotograf.sk


Zverejnil: Veronika Kmetóny Gazdová, PhDr.,PhD. 27.7.2016 14:19
tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.