Mesto PREŠOV

Saturday - 24. October 2020
POZOR !!! STARÝ WEB MESTA PREŠOV !!! prejdite na www.presov.sk
 

Klopačka - zvonica

Bývalá hlásna a strážna veža drevenej konštrukcie s cibuľovitou strechou - klopačka - sa nachádza na umelo vyvýšenom návrší nad soľným areálom.

Prvá banícka klopačka vznikla v soľnom areáli pravdepodobne ešte v čase výstavby soľnej bane, kedy bola využívaná len ako strážna veža. Po otvorení bane sa z nej klopaním oznamoval baníkom začiatok pracovnej smeny, neskôr slúžila aj ako ohlasovňa požiaru. Hlas klopačky odprevádzal baníkov aj na ich na poslednej ceste.

Samotná drevená doska sa svojimi rozmermi takmer vôbec neodlišovala od klopačiek v iných banských mestách na Slovensku. Jej dĺžka bola asi 100 cm, šírka 15-20 cm a hrúbka približne 3 cm. Kladivo bolo z bukového dreva. Kvôli lepšej rezonancii na obidvoch koncoch dosky vyvŕtali alebo vypálili niekoľko pozdĺžnych otvorov, ktoré slúžili ako zvukové kanáliky. Zvláštnosťou soľnobanskej klopačky bolo, že jej strážcovia mali v noci povinnosť ohlasovať z nej, koľko je hodín. Túto službu oceňovali tak baníci, variči soli, ako aj ostatní obyvatelia. Preto v roku 1765 rozhodne protestovali proti zbúraniu klopačky, naopak, žiadali ju opraviť, čo sa aj v roku 1785 stalo. Soľnobanská klopačka sa prestala používať v polovici 20. rokov 20. storočia.

Veža klopačky bola do roku 1914 využívaná na stráženie soľného podniku, neskôr bola upravená na zvonicu. Trojpodlažná zvonica bola dlhší čas v zlom technickom stave. S jej rekonštrukciou sa začalo v roku 1967 a ukončená bola v roku 1969.


Zverejnil: Michal Kaliňák 31.1.2005 16:48
Aktualizoval: Michal Kaliňák 22.4.2009 08:33 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.